Blog > Komentarze do wpisu

Domowe krakersy.

Kolejny serowy wypiek. Tym razem s± to serowe krakersy, które z przyjemno¶ci± chrupie się ogl±daj±c film lub zajada z różnymi dipami i pastami. Ja od wczoraj podjadam je z past± z awokado i fety. Pycha! Może s± trochę niekształtne, kostropate i mało efektowne, ale za to jakie smaczne! Polecam.

Krakersy serowe

DOMOWE KRAKERSY Z ŻÓŁTYM SEREM

Składniki:

  • 1 1/4 szklanki m±ki pszennej pełnoziarnistej
  • 1 3/4 szklanki m±ki pszennej luksusowej
  • 1 1/2 łyżeczki soli
  • 1 kopiasta łyżeczka sody oczyszczonej
  • 110 g masła
  • 150 g sera żółtego
  • 3/4 szklanki zimnej wody

Ser żółty ¶cieramy na tarce na najdrobniejszych oczkach. Zimne masło kroimy na drobniejsze kawałki. Wszystkie składniki umieszczamy w misce i zagniatamy ciasto lub wyrabiamy je w robocie kuchennym hakiem do ciasta drożdżowego. Musimy uzyskać gładkie, jednolite i elastyczne ciasto. Formujemy z niego kulę, owijamy foli± spożywcz± i wkładamy na godzinę do lodówki.

Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Wyci±gamy schłodzone ciasto, dzielimy na 3-4 czę¶ci. Każd± z nich będziemy po kolei rozwałkowywać na bardzo cienki placek. Ciasto nie powinno przyklejać się do stolnicy, jednak je¶li będ± z tym problemy, wystarczy podsypać trochę m±k±. Je¶li chcemy, aby gotowe krakersy były cienkie i bardzo chrupi±ce, musimy rozwałkować je na grubo¶ć około 1mm. Ciasto kroimy na małe kawałki, które następnie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy około 5-10 minut. Studzimy na kratce.

Smacznego!

Krakersy serowe

Inspiracja.

wtorek, 31 grudnia 2013, magdalicja

Polecane wpisy


UWAGA

Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć publikowanych na tym blogu bez wiedzy i zgody autorki jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. Dz.U. Nr 24, poz. 83).
KONTAKT: magdelicje@o2.pl
Akcja: Nie kradnij zdjęć!


Follow on Bloglovin
Instagram
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Licznik odwiedzin